MÁTE ZE STRÁNEK NĚJAKÝ UŽITEK?
SDĚLTE TUTO ADRESU I SVÝM ZNÁMÝM!

NEMOCNÍ A ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÍ - poradny

6. prosince 2012 v 19:00 |  Rady

ONLINE PORADNY Ústřední vojenské nemocnice:

- oční problémy
- ORL - uši, nos
- duševní problémy
- kolonoskopie

---------------------------------------
---------------------------------------

REKVALIFIKACE:

ESF ČR - EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND:

http://www.esfcr.cz/file/8057/ - projekty pro znevýhodněné skupiny obyvatel (ke stažení)

---------------------------------------

CHRÁNĚNÉ DÍLY:

CHARITA ČR - v různých městech:


--------------------------------------

PORADNY:

PROJEKT DIAKONIE ČESKOBRATSKÉ CÍRKVE EVANGELICKÉ:

http://www.pecujdoma.cz/poradna/ - péče příbuzných o seniory v domácnosti

-----

invARENA - deník pro čtenáře se specifíckými potřebami:

http://www.invarena.cz/?cat=18 - vpravo dole formulář pro dotazy

------

NÁRODNÍ RADA OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM:


Kromě internetu lze i zdarma zavolat:

Na tel. čísle 800 100 476 je od ledna 2010 zřízena automatická telefonní poradna pro OZP, kterou zřídil Magistrát hl.m. Prahy - odbor sociální a zdravotní.
Pokud Vám jde pouze o základní informace a nasměrování na další následné služby, můžete být úspěšní.

------

MĚSTSKÉ CENTRUM SOCIÁLNÍCH SLUŽEB A PREVENCE A INFORMAČNÍ CENTRUM SOCIÁLNÍ POMOCI:


Svépomocná poradna pro uživatele psychiatrických služeb (provozuje VIDA o. s.)
Poradna pro ženy po ablaci prsu a rodinné příslušníky (provozuje Jantar o. s.)
Sociální poradna pro sluchově postižené ve znakové řeči:
Praha 2, Palackého náměstí, vestibul metra B
infokontakt@mcssp.cz
tel.: 222 646 151, 731 056 172, 731 056 708

Poradna pro osoby s handicapem:
Praha 2, Palackého náměstí, vestibul metra B
Mgr. Marie Harvilová
harvilova@mcssp.cz
tel.: 222 562 234

------

PRO PRAHU A OKOLÍ:

http://www.cszs.cz/?page_id=310- poradna ohledně kompenzačních pomůcek
Centrum sociálně zdravotních služeb:
Praha 6 Řepy - Bendova 5/1121
7,00 - 15,30 po předchozím telefonickém objednání
Tel. 235 314 141 nebo 235 313 182
cszs@iol.cz

-------------------------------------

PŘÍRUČKA MINISTERSTVA PRÁCE A SOCIÁLNÍCH VĚCÍ ČR pro zdravotně postižené - r. 2014:


http://www.mpsv.cz/cs/17052 - ke čtení v PDF

--------------------------------------

ZAMĚSTNÁVÁNÍ OZP (OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM):TIP:
Najděte si zaměstnavatele, který zaměstnává více než 50% zaměstnanců se zdravotním postižením, ten vás lehce zaměstná, protože dostane od státu maximálně 8000,- měsíčně na vaši výplatu - lze žádat i pro osoby zdravotně znevýhodněné - na ty dostane maximálně 5000,- měsíčně na jednoho (částka pro vás je po odečtení: pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance, zaměstnavatel dostává proplaceno pouze 75% celkových doložených mzdových nákladů včetně pojistného, které odvádí za zaměstnance)
Zaměstnavatel musí mít tato pracovní místa vymezena jako chráněná pracovní místa - tj. uzavřít o tomto dohodu s příslušným krajským Úřadem práce (je tedy třeba nejdřív zjistit, kdo na Úřadu práce řeší zaměstnávání OZP, vyžádat si od něj formuláře - i e-mailem - a soupis všeho, co se musí doložit), žádost o tuto dohodu až 3 měsíce schvaluje komise, smlouva poté platí tři roky, poté je nutno znovu žádat a schvalovat komisí, v dohodě musí být přímo napsaný počet OZP (osob se zdravotním postižením), pokud by jich chtěl zaměstnat více za státní příspěvek, je nutno znovu žádat a znovu schvalovat komisí - přitom na státní příspěvek není ze zákona nárok, záleží jak komise rozhodne.
Na zaměstnávání OZP se státním příspěvkem existují 2 varianty, ale u obou je nutná podmínka zaměstnávat více než 50% OZP ve firmě (i pokud má firma jen 1 zaměstnance a zároveň ho má zaměstnaného jako OZP, tak to taky stačí):

A) ZŘÍZENÍ CHPM (chráněného pracovního místa) pro OZP - jednorázová dotace od ÚP (Úřadu práce) na nákup hmotného movitého vybavení pro OZP (nábytek, počítač, atd., nelze použít např. na nájemné kanceláře, nákup vybavení je nutno doložit fakturami do 2 měsíců - částka je 40-70 tisíc Kč na jednoho OZP, při větším počtu se navyšuje, komise o částce rozhodne dle vybavení, které zdůvodníte a vyjmenujete v žádosti), ke dni podání žádosti je nutné již zaměstnávat více než 50% OZP, ale tento další OZP, pro kterého se žádá, prozatím nesmí být zaměstnán, až po podpisu dohody, která je platná po dobu 3 let s možností využití příspěvku na mzdy. Po uplynutí těch 3 let se dělá zúčtování a pokud počet OZP, který je uvedený v dohodě s ÚP, nebyl naplněn bez přestávky po celou dobu, tak se vrací Úřadu práce poměrná částka z jednorázové dotace za dny, kdy bylo zaměstnáno méně OZP!!! U zřízení je zapotřebí doložit bezdlužnosti - FÚ, CÚ, MSSZ, pojišťovny zaměstnanců a zaměstnavatele.

B) Druhá možnost je VYMEZENÍ CHPM pro OZP - žádná jednorázová dotace, pouze dohoda na dobu 3 let, s možností využití příspěvku na mzdy, OZP už musí být zaměstnán v den podání žádosti (pokud do dohody žádáte o více míst pro OZP, pak celý tento počet OZP musí už být zaměstnán!) - dokládá se pracovní smlouvou, takže zpočátku platí jeho mzdu zaměstnavatel plně, Úřad práce na ni přispívá až po podpisu dohody (schvalování trvá až 3 měsíce).

Příspěvek se poskytuje čtvrtletně zpětně na základě žádosti zaměstnavatele a na základě doložení již vyplacených mezd - viz zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 § 78:


Obvyklá praxe je zaměstnat OZP na zkrácený úvazek 6 h denně za hrubou měsíční mzdu 6000 Kč (tj. poměr minimální mzdy 8000 Kč pro plný pracovní úvazek pro OZP, nelze dát méně), což vychází pro zaměstnance čistého 5340 Kč, tj. hrubá mzda po srážce 11% na pojištění = 660 Kč (4,5% na zdravotní a 6,5% na sociální, daň vychází nula, protože daňová sleva je při minimální mzdě větší než vypočtená daň).
Z této hrubé mzdy platí zaměstnavatel 34% na pojištění za zaměstnance (25% sociální a 9% zdravotní), tj. 2040 Kč, čili jeho mzdový náklad je celkem 8040 Kč (hrubá mzda plus toto pojištění). Státní příspěvek však dostane jen ve výši 75% z této částky, tj. 6030 Kč, zbytek 2010 Kč platí měsíčně ze svého. Nevyčerpal tak maximální možný státní příspěvek ve výši 8000 Kč, vyplatilo by se tedy zaměstnat i na vyšší úvazek. Proč se tak v praxi neděje je otázka - možná komise Úřadu práce schvaluje pouze žádosti do této výše, když je příspěvek nenárokový a jeho maximální využití by neschválila...

Postup výpočtu mzdy lze zjistit na mnoha online kalkulačkách, i když počítají s minimální mzdou 9200 Kč za plný pracovní úvazek pro občana bez zdravotního postižení - čistého to vychází 8188 Kč měsíčně, tj. 98 256 Kč ročně, např. zde:

Např. v Brně toto řeší:
Lucie Hlávková, DiS.
referát trhu práce
Úřad práce České republiky - krajská pobočka v Brně
Polní 1011/37
659 59 Brno
Tel. 950 104 270
4.patro, kancelář 4.12
Úřední hodiny
Pondělí a Středa 8 -12 13-17
Úterý a Čtvrtek 8-11
Pátek není úřední den

----

POZOR! Minimální mzda pro příjemce invalidních důchodů nemusí být stejná jako minimální mzda pro ostatní zaměstnace! Může být nižší z důvodů obav, aby zaměstnavatelé zdravotně postižené nepropouštěli, protože by si je za vyšší minimální mzdu nemohli dovolit. Sledujte aktuální situaci na internetu nebo se ptejte na úřadu práce.

--------------------------------------------
Celá ČR postižení pomáhají postiženým, zaměstnání na dotaci OZP:
muziazeny.cz
Kontakty Jihlava:
Bc. Petra Jirků koordinátor Jihlava sociální pracovník, machotkova@muziazeny.cz, tel. 607779530, Edita Míchalová tel. 723347964JIHLAVA - Agentura podporovaného zaměstnávání:


==============================

SPECIALIZOVANÁ POMOC:


IMOBILNÍ OSOBY - ČESKÁ POŠTA:

http://www.ceskaposta.cz/cz/nastroje/online-zadosti.htm - Žádost o zprostředkování obsluhy imobilní osoby - přednostní vyřízení požadavků (žádat den předem)

Tel.: 800 104 410 - Česká pošta informace, po-pá 7-19 h, so 7-12 h

----------------------------------------------
----------------------------------------------

VADY ZRAKU:

PROSÍM LIKE na této stránce:
https://www.facebook.com/jdemenajidlo - PODPOŘTE KLIKNUTÍM NA "TO SE MI LÍBÍ" nový portál - RESTAURACE, KAVÁRNY A DALŠÍ STRAVOVACÍ ZAŘÍZENÍ S JÍDELNÍM ČI NÁPOJOVÝM LÍSTKEM NEBO JINOU PSANOU NABÍDKOU, které jsou na rozdíl od ostatních navíc BEZBARIÉROVÉ PRO NEVIDOMÉ A SLABOZRAKÉ.

Zvukové jídelníčky, zvětšené kontrastní zobrazení, navigace podle záchytných orientačních bodů až k místu restaurace - z našich stránek vše dostupné kdekoli na cestách z mobilu, tabletu, počítače.

Také často bývají ŠPATNĚ VIDÍCÍ STARŠÍ LIDÉ z důvodu věku - vezměte je tam, kde budou při výběru jídla zcela soběstační bez handicapu závislosti na ostatních!
Rovněž tak je možné využít i pro DĚTI, KTERÉ JEŠTĚ NEUMÍ ČÍST a mohou si jídelníček poslechnout třeba z mobilu do sluchátek.


Aplikace (nejen) pro zrakově postižené zdarma zde: http://www.jdemenajidlo.cz/

-------------------------------------------


ZRAKOVĚ POSTIŽENÉ DĚTI DO 7 LET:

http://www.ranapece.cz/index.php/cs/co-nabizi-sprp.html - Společnost pro ranou péči - půjčování speciálních hraček, poradenství pro rodiče - vyškolení pracovníci přijedou i s hračkami až k vám domů!

--------------------------------------------

TIP: ZRAKOVĚ POSTIŽENÍ:

Pokud nevidíte na stříhání nehtů a přesto chcete být v této činnosti samostatní, nehty si místo stříhání pilujte pilníkem - zvířata v přírodě si taky nehty nestříhají, ale brousí, s kočkou taky nechodíte na manikúru, ale koupíte jí škrabadlo :-)
http://www.modelaz-nehtu.g6.cz/pece-o-prirodni-nehty/ - Nehty je lepší pilovat. Pokud jsou nehty suché, mohou při stříhání prasknout. Přil pilování máte větší kontrolu nad tvarem i délkou nehtu. Nehty se pilují za sucha, vždy směrem do středu. Nikdy nepilujte nehty sem a tam, může dojít k třepení až lámání nehtů. Tvar nehtů je vhodné přizpůsobit tvaru nehtového lůžka. Pro dlouhé prsty a dlouhé nehty se lépe hodí nehty zapilované do hranatého tvaru, pro kratší prsty a kratší nehty je lepší kulatý tvar nehtů.

==============================

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY:

ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÍ - slevy - např.: telefonování, O2, běžný účet, Pražská plynárenská

STÁTNÍ SOCIÁLNÍ DÁVKY - internetová poradna - doprava, pomůcky, byt, auto, garáž, vodící pes, bezúročná půjčka, další výhody na průkaz TP, ZTP, ZTP/P

-------------------------------------------------
-------------------------------------------------

TIP:

Vyberte si PENÍZE ZDARMA - 300 Kč i víc zdarma ihned a další za doporučení:

150 KČ OD EQUA BANK - za založení běžného účtu na kód - výdělek neomezen A VÝBĚRY KARTOU ZDARMA ZE VŠECH BANKOMATŮ VŠECH BANK V ČR!!!
 


Komentáře

1 zadarmomat zadarmomat | 30. června 2016 v 9:42 | Reagovat

Svaz postižených civilizačními chorobami.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.